Tekstil- og designhøjskolelærer til Gram Højskole

Tekstil- og designhøjskolelærer til Gram Højskole

Gram Højskole søger en engageret højskolelærer, der snarest muligt og senest den 1. april kan tiltræde som værkstedslærer med fokus på tekstil og design. Du skal være med til at styrke vores profil inden for håndens værk og udvikle højskolens undervisnings- og kursusudbud.

Gram Højskole er en folkehøjskole med stort fokus på fællesskabet, bæredygtighed, rummelighed, nysgerrighed, livsoplysning og kulturarv. Vores profil er håndværk, kunst og design.

Vi ønsker både at arbejde fagligt med klassisk og kreativt håndværk samt at udvide rammerne for, hvad håndværk er gennem designtænkning og kunst. Vores mål er, at vores elever og kursister forholder sig til den verden, vi lever i. Dette gør vi blandt andet gennem en materiel dannelsesrejse, hvor vi, som højskole, viser sammenhænge og i samarbejde med elever/kursister udtænker kreative potentielle løsninger på samtidens udfordringer. Vi ønsker både at være en studieforberedende og en almen undersøgende samfund-kritisk højskole.

Som højskolelærer skal du føle dig forbundet og forpligtet på både undervisning og samværet med vores elever og kursister. Vi regner med, du er idérig, energisk og omsorgsfuld. To dage ligner sjældent hinanden, og det er derfor vigtigt, at du er god til at arbejde selvstændig og samtidig forstår, at det er i det kollegiale fællesskab og sparringsrum, at magien opstår.

Dine væsentligste kvalifikationer bør være:

  • En relevant uddannelse i skrædderfaget, syning eller mønsterkonstruktion.
  • En håndværksmæssig kunnen indenfor idéudvikling, mønsterkonstruktion, syteknikker og presning.
  • Formidlings- og undervisningserfaring
  • Erfaring med håndarbejde, herunder strik, hækling og broderi samt plantefarvning og tekstiltryk
  • Erfaring med at opretholde et tekstilværksted – herunder håndtering og vedligehold af symaskiner.
  • En lyst til niveauinddelt undervisning dvs. de overordnede linjer, men også en sans for detaljen og tekstile nørderier.
  • Har reflektioner over tekstilbranchen og bæredygtighed ifht de globale og lokale ansvar man skaber ind i, når man arbejder med mode og tøj.

Du kommer udover værkstedsfag til at stå for 3 korte kurser i løbet af året. Du vil i høj grad selv skulle definere dit fag/dine kurser i sparring med forstanderen.

Udover en kort beskrivelse af dit værkstedsfag, skal du skrive 3 forslag til emner, du også gerne vil undervise i – hver 5-7 linjers synopsis.

Stillingen bliver en deltidsstilling på 32 timer ugentlig afhængig af din profil, kompetencer og præferencer. Vi kan være behjælpelige med bolig, hvis der er behov herfor, og ser helst at du bor i nærheden af skolen.

Yderligere oplysninger

Læs mere om os på www.gramhojskole.dk, følg os på Facebook og Instagram, og tøv ikke med at ringe til forstander Gert Møller Jensen på tlf. 3145 4155 for nærmere oplysninger. Ansøgningsfrist: tirsdag den 30. januar 2024 på ansogning@gramhojskole.dk. Send gerne ansøgning, CV og 3 forslag til undervisningsemner i ét dokument.

bål
Gram Højskole
Stranden

Vi er et erfarent hold af højskolefolk, der laver en højskole bygget på tårnhøj faglighed og ønsket om at gøre vores samfund til et bedre sted.

Vi ser forskellighed og mangfoldighed som styrker og mener at det gør os stærkere. 

Kontakt

© Gram Højskole. Alle rettigheder forbeholdes.